A monofil zsinórok szerencsére különösebb karbantartást nem igényelnek: a helyes tároláson, használaton van inkább a hangsúly. Tönkre akkor ment a zsinórod, ha kiszálazott (ha végighúzod az ujjaid között, a felülete durva), elmerevedett (első használataihoz képest olyan mint a drót, nem lehet simán hajlítgatni, visszaugrik az előző állapotába), könnyen szakad... Ilyenkor mindenképpen cserére szorul.
Élettartamukat több tényező befolyásolja:
- ha kagylós, homokos vízben horgászol, hamar szálkásodik a zsinór, megelőzni csak nagy kopásállóságú típus választásával tudod;
- minden alkalommal ellenőrizd gyűrűid állapotát: ha bevágódott a betét, azonnali cserére szorul (a gyűrűzésről már írtam korábban, a bot karbantartásánál), mert rögtön "megeszi" a zsinórt;
- a napfény a monofil zsinór legnagyobb ellensége: hőmérséklettől FÜGGETLENÜL eszi az anyagát (segíthet, ha UV-álló anyaggal van bevonva), tehát ha éppen nem használod a botodat, tedd árnyékba, vagy takard le sötét/vastag anyaggal!
- Jó, ha tudod, hogy a zsinór szakítószilárdsága más akkor ha száraz, és más ha vizes, ezért jobb, ha csomózáskor legalább a kötözött részt benedvesíted.
Új zsinór tekerésénél célszerű a gyári gurigát vízbe (pl. lavór) tenni, és onnét feltekerni. Segíthet tekerés közben egy nedves papírzsepi vagy puha, nedves ruhadarab. (Ha jobb kézzel tekered az orsót, bal kezedbe tedd a nedvesítőt, azon keresztül vezesd a zsinórt.)
Kívánok jó horgászidőt,
Gábor